Kde: Přírodní koupaliště Na Stanoch (Balaton), Nový Hrozenkov
Sport:
Sport: terénní triatlon s intervalovým startem
Tratě:
Tratě: Dlouhý (350 m plavání, 16 km horské kolo, 4,5 km běh - 1500 bodů pro vítěze do celkového hodnocení VALACHY TOUR)
Krátký (250 m plavání, 12 km kolo - horské či trekingové, 3,6 km běh - 1200 bodů pro vítěze do celkového hodnocení VALACHY TOUR)
Štafeta (350 m plavání, 16 km horské kolo, 4,5 km běh - 500 bodů za vítězství pro každého člena štafety do celkového hodnocení VALACHY TOUR)
Startovné:
Startovné: Jednotlivci 500 Kč (teplé jídlo + nápoj po závodě, sportovní tričko, balíček sportovní výživy NUTREND, měření zpracování výsledků pomocí čipů, dárky od sponzorů, občerstvení na trati a v depu), štafeta – každý člen 500 Kč

VALACHY MAN

O závodu

Triatlet Jan Čelůstka se stal vítězem 3. ročníku triatlonového závodu VALACHY MAN, který se konal v pátek 9. srpna v Novém Hrozenkově na Vsetínsku. Zúčastnilo se ho na 500 závodníků a štafet, čímž se zařadil mezi největším triatlonové akce v České republice.

Triatlon VALACHY MAN přilákal i stovky diváků, kteří byli zvědaví hlavně na souboj hvězdných hostů závodu. Nejvíc pozornosti přitahoval veslař Ondřej Synek, několikanásobný mistr světa a dvojnásobný držitel stříbrné olympijské medaile, který se VALACHY MANa zúčastnil v rámci svého tréninku na nadcházející mistrovství světa.

Do závodu se registrovala i česká špička tuzemského triatlonu v čele s Janem Čelůstkou, Martinem Krňávkem, Tomášem Eberlem či Anetou Grabmüllerovou a její sestrou Natálií a také maminkou Šárkou. Zatímco pro zdatnější sportovce připravena "hlavní" delší a náročnější trať, ostatní sportovci mohli zvolit start ve štafetě či kratší a méně náročnou trať.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VALACHY MANA NAJDETE ZDE.

Pro Ondřeje Synka byl VALACHY MAN vůbec první zkušeností s triatlonem. Přestože není jeho "domovskou" disciplínou, dokázal obsadit skvělé 5. místo a porazit i zkušené triatlety Martina Krňávka či Tomáše Eberla. „Byl to opravdu super zážitek, moc mě to bavilo. Nejtěžší pro mě bylo plavání, zato kolo jsem si užil - zdejší příroda je nádherná, nahoře na kopcích to bylo krásné. S pátým místem jsem v takové konkurenci samozřejmě velmi spokojený. Jako vrcholový sportovec mám přece jen fyzičku, tak se to asi projevilo," pochvaloval si Ondřej Synek, který byl před startem i poté i po ukončení závodu v cíli v obležení fanoušků a ochotně jim pózoval před fotoaparáty.

Ondřej Synek v cíli

Absolutním vítězem VALACHY MANa se stal jeden z favoritů, triatlet Jan Čelůstka, který zvládl trať v časem 1:01:51. "Rozhodně to nebylo "povinné" vítězství - ta trať byla náročná, naštěstí jsem si ji ale projel den předem, takže jsem věděl, jak rozvrhnout síly. Celý závod je bezvadný - líbila se mi atmosféra, nádherné prostředí i samotná myšlenka mini triatlonu, který pomáhá tento sport přibližovat široké veřejnost. VALACHY MAN je opravdu ideální pro ty, kteří chtějí začít s triatlonem. Tady si ho vyzkouší nejprve na lehčí trati a postupně si mohou zvyšovat cíle a vyzkoušet si srovnání s profesionály," konstatoval Jan Čelůstka

Jan Čelůstka, vítěz 3. VALACHY MANa

Druhé místo vybojoval Svatopluk Janečka, který tak potvrdil pozici žhavého favorita na vítězství celého seriálu VALACHY TOUR, jehož je triatlon nově součástí. Již v dubnu vyhrál VALACHY DUATLON a v červenci k tomu přidal 11. místo v BIKE VALACHY. "Stříbrnou medaili jsem nečekal. Ještě nikdy jsem v triatlonu nezávodil, jen ve štafetě. Nejhorší pro mě bylo plavání, už proto, že jsme startoval v silné skupině, kde měl mnozí přeplavali, což člověku moc nepřidá. Naštěstí jsem to ale dohnal na kole," vyprávěl po závodě Svatopluk Janečka.

Grabmüllerovy ovládly ženskou kategorii

Ženská kategorie se stala doménou rodiny Grabmüllerových. Vítězkou se stala Aneta Grabmüllerová, juniorská triatlonová reprezentantka, v čase 1:13:25. Druhé místo obsadila její maminka Šárka Grabmüllerová, která v minulosti také reprezentovala ČR v tomto sportu. Třetí byla Renata Najsrová.

Na krátké trati zvítězil Martin Hečko, druhé místo obsadil Jaroslav Marančák a třetí Roman Seidl. Mezi ženami na krátké trati zvítězila Alena Losertová před  Andreou Zátopkovou a Evou Horčičkovou.

Letos poprvé byla vyhlášena také horská prémie Nikon pro závodníky-jednotlivce, měřená v úseku od depa po vrchol prvního stoupání trasy horského kola. Získal ji Milan Damek.

Množstvím závodníků se VALACHY MAN zařadil mezi top tuzemské akce. „Je to určitě nejmohutněji obsazená akce tohoto charakteru v České republice. Nikde jinde se navíc nekoná triatlonová časovka, což je určitě velká výhoda pro začátečníky. Díky průběžnému startu po 20 vteřinách totiž nikdo do poslední chvíle neví, jak na tom je, takže se sportovci nemají důvod ostýchat se, že by dorazili do cíle poslední. To je velice dobrá myšlenka,“ poznamenal Stanislav Bartůšek, moderátor závodu a redaktor České televize, který se specializuje právě na triatlonové akce.

Triatlon VALACHYMAN obnášel na krátké trati plavání na 250 m, cyklistickou část v délce 12 km a běh na 3,6 km. Delší trasa obnášela plavání na 350 m, 16 km horského kola a téměř 5 km běhu.

Mini triatlon VALACHY MAN přitahuje každoročně čím dál více sportovců. Prvního ročníku se účastnilo 170 sportovců, loni jich bylo již 400 a letos přes 500. Startovní listina se naplnila již dva dny před závodem.

Nejlepší sportovci byli odměněni cenami od společností Cetelem, Euronics, Nikon, Nutrend, Sony a od Resortu Valachy Velké Karlovice, který je hlavním pořadatelem.

Během závodu byl připraven také závod v běhu a horském kole pro děti.

Poslední ze čtveřice závodů VALACHY TOUR se uskuteční 26. října ve Velkých Karlovicích. Bude jím běžecký závod BĚHEJ VALACHY.

Další fotografie (u startovní cedule, na horské prémii Nikon, reportážní...) naleznete na profilu JSEM NIKON na Google +. Video ze závodu od Nikonu naleznete na youtube nebo přímo zde: