Kde: Přírodní koupaliště Na Stanoch (Balaton), Nový Hrozenkov
Sport:
Sport: Triatlon (plavání - kolo - běh)
Tratě:
Tratě: DLOUHÝ (350 m plavání, 16 km horské kolo, 4,5 km běh - 1500 bodů pro vítěze do celkového hodnocení VALACHY TOUR)
KRÁTKÝ (250 m plavání, 12 km kolo - horské či trekingové, 3,6 km běh - 1100 bodů pro vítěze do celkového hodnocení VALACHY TOUR)
ŠTAFETA (350 m plavání, 16 km horské kolo, 4,5 km běh - 600 bodů za vítězství pro každého člena štafety do celkového hodnocení VALACHY TOUR)
Startovné:
Startovné: 3x600 Kč celkem 1 800 Kč při platbě do 4.8.2015 (cena pro jednotlivce i každého člena štafety 600 Kč). Při platbě na místě 3x700 Kč celkem 2 100 Kč (cena pro jednotlivce i každého člena štafety 700 Kč)

VALACHY MAN

O závodu

VALACHY MANa letos ovládli Slováci: Jurkovič a Lapinová

Na Slovensko letos putují zlaté medaile pro nejrychlejšího muže a ženu terénního mini triatlonu VALACHY MAN, který se konal v pátek 7. srpna v Novém Hrozenkově na Vsetínsku jako čtvrtý podnik seriálu VALACHY TOUR. Hlavní závod na dlouhé trati vyhrál slovenský triatlet Tomáš Jurkovič, mezi ženami vybojovala zlato jeho krajanka Kristína Néč-Lapinová.

Zatímco Jurkovič se VALACHY TOUR zúčastnil poprvé, Lapinová má díky umístěním v předchozích závodech nakročeno stát se vítězkou celé letošní série v ženské kategorii.

Předpověď počasí slibovala na pátek 7. srpna extrémní vedra, sportovci se ale nenechali odradit. Do závodu se zapojilo 830 sportovců - 580 dospělých samostatně na dvou tratích a v štafetách a k tomu takřka 250 dětí. VALACHY MAN tak potvrdil pozici největšího veřejného sprint triatlonu s intervalovým startem v České republice.

„S počasím to naštěstí nakonec nebylo tak zlé. I když se teplota vzduchu pohybovala dopoledne kolem 37°C, během dne se počasí umoudřilo, slunce občas překryly mraky a odpoledne začal pofukovat vítr, což vytvořilo slušné klima. Vše se obešlo bez jakýchkoli zdravotních problémů,“ ujistil prezident VALACHY TOUR Vladimír Sušil.

Aspoň jsem si otestovala, jaké podmínky mě čekají na Havaji,“ komentovala to s úsměvem vítězná žena Kristína Néč-Lapinová, kterou v říjnu čeká cesta na Mistrovství světa v Ironmanovi. "Hnali jste nás dost do kopce, byl to vcelku těžký závod, ale skvělý, moc se mi líbila atmosféra. Osobně mě překvapilo, že jsem relativně dobře zaplavala," dodala.

„Kdo se závodů účastní častěji, je na podobné podmínky zvyklý, je potřeba dobře doplňovat tekutiny a je to bez problémů. Já jsem byl spokojený, že díky počasí bylo v lese na rozdíl od loňska sucho a trať byla příjemně rychlá. Byl to super závod,“ pochvaloval si Ondřej Fojtík, který v rámci VALACHY TOUR pravidelně obsazuje přední příčky a patřil k adeptům na medaili. Za hlavního favorita ho označil i triatlet Jan Čelůstka, vítěz dvou předchozích ročníků, jenž musel na poslední chvíli ve VALACHY MANovi zrušit účast kvůli reprezentačním povinnostem.

Ondřeje Fojtíka, který je specialistou na horské kolo a dalším dvěma disciplínám triatlonu se věnuje jen sporadicky, nakonec o pouhých 20 vteřin překonal další favorit, Tomáš Jurkovič. „Slyšel jsem o VALACHY MANovi, že je to hezký závod, tak jsem mu letos dal přednost před Xterrou Prachatice, a jsem opravdu nadšený. Trať, přestože byla krátká, byla náročná a nadchla mě úžasná atmosféra. Tolik diváků a závodníků jinde málokde bývá, to jsem ještě nezažil,“ konstatoval v cíli Tomáš Jurkovič.

Třetí místo za ním a Ondřejem Fojtíkem obsadil valašský matador Svatopluk Janečka, absolutní vítěz prvních dvou ročníků celého seriálu VALACHY TOUR.

Mezi ženami za Kristínou Néč-Lapinovou obsadily druhé a třetí místo Zuzana Dudášová a Šárka Grabmüllerová.

Na krátké trati obhájil loňské zlato Jan Hajzler před Jakubem Bočkem a Janem Kundrátem, mezi ženami byla nejrychlejší Markéta Majkusová.

Součástí VALACHY MANa byly i závody dětí. Ty nejmenší závodily pouze v běhu, děti od sedmi let již bojovaly ve všech třech disciplínách triatlonu. Startovní listina čítající 250 míst byla předem obsazená.

„V době počítačových her považuji tak velký zájem dětí o triatlon za malý zázrak a příslib do budoucna. Jak známo, kdo jednou zkusí triatlon, už u něj zůstane,“ pochvaloval si nejznámější český Ironman Petr Vabroušek, který se VALACHY MANa pravidelně účastní, i když jeho distance jsou pro něj jako specialistu na dlouhé tratě neobvyklé a nevýhodné. I přes malé ambice nakonec obsadil 11. místo, ve své věkové kategorii byl třetí.

„Jezdím sem pravidelně s celou rodinou a vnímám, jak rok od roku účastníků přibývá. Umím si představit, že příští rok by nás tu mohlo být třeba i tisíc. VALACHY MANa je unikátní závod svého druhu nejen v českém měřítku,“ ocenil Petr Vabroušek.

To potvrdil i moderátor VALACHY MANa Stanislav Bartůšek, který má díky své profesi „sježděnou“ řadu akcí v Česku. „Ze závodů, které jsem v poslední době zažil, VALACHY MAN zaznamenal podle mě právě VALACHY MAN největší pokrok ve všech směrech, vidím ho jako jednu ze špičkových akcí v České republice,“ dodal Stanislav Bartůšek, který VALACHY MANa moderoval už potřetí a „práci“ pravidelně spojuje s dovolenou v této části Beskyd.

Letos si volné dny užíval v hotelu Horal v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích a vydatně při tom provětral brusle na zdejší cyklostezce Bečva. „Dal jsem si pěkně do těla, zvláště v úseku pod Horalem to jede i 35 kilometrů za hodinu, trať je báječná. A k tomu nádherná příroda. Přes den jsem si užíval sport a pak plavecký bazén v hotelovém wellness a vířivku, tam jsem byl pořád,“ rozplýval se Stanislav Bartůšek.

Další, poslední akcí seriálu VALACHY TOUR bude 24. října běžecký závod BĚHEJ VALACHY.