Závody - BIKE VALACHY

Základní informace

Kdy:
Kdy: so 9. 7. 2016
Start závodu dospělých:
Start závodu dospělých: 12:00
Start dětských závodů:
Start dětských závodů: 09:30
Kde:
Kde: hotel Galik v údolí Léskové, Velké Karlovice
Sport:
Sport: Maraton horských kol
Tratě:
Tratě: BIKE VALACHY 2016 - hlavní závod "A" (Hlavní závod "A" - BIKE VALACHY maraton - 45 km a 1600 m. převýšení (klasický MTB maraton s četnými terénními a trailovými pasážemi))
BIKE VALACHY 2016 - druhý závod "B" (Druhý závod "B" - BIKE VALACHY fitness - 20 km a 700 m. převýšení (kratší, méně náročná trasa pro horská kola s terénními a trailovými pasážemi))
Startovné:
Startovné: DOSPĚLÍ: 400 Kč (při platbě převodem do 27.6. či kartou do 6.7.), 500 Kč (při platbě na místě), DĚTI: 50 Kč (při platbě převodem do 27.6. či kartou do 6.7), 100 Kč (při platbě na místě)O závodu

BIKE VALACHY vyhrál Jan Fojtík, Hrušku prohnaly děti

Jan Fojtík se stal vítězem BIKE VALACHY – závodu horských kol, který se konal jako třetí díl seriálu VALACHY TOUR v sobotu 9. července u hotelu Galik ve Velkých Karlovicích. Mezi ženami zlato vybojovala Lucie Gruchalová.

Celkem se do BIKE VALACHY na dvou trasách v délce 20 a 45 kilometrů zapojilo přes 300 dospělých závodníků, k tomu 220 malých sportovců v rámci dětských závodů na kratších tratích.

Dětí na našich závodech stále přibývá, což je skvělé. Na BIKE VALACHY jich bylo o 30 víc než loni. Věříme, že jak děti, tak i dospělí dorazí v hojném počtu také na následující akci, náš největší závod - triatlon VALACHY MAN, který pořádáme v pátek 5. srpna u rekreační nádrže Balaton v blízkém Novém Hrozenkově. Speciálním hostem této akce bude olympijský vítěz Aleš Valenta, který bude patronem dětských závodů a triatlon absolvuje ve štafetě,“ uvedl prezident VALACHY TOUR Vladimír Sušil.

Příležitost poměřit síly s profesionály mívají účastníci závodů VALACHY TOUR pravidelně. Nejinak tomu bylo při BIKE VALACHY, kde se na start se postavil Jan Hruška, úspěšný silniční i horský cyklista a první český držitel růžového trikotu na legendárním Giru, po ukončení profesionální dráhy dnes působící jako manažer týmu Nilfisk Pro Cycling. Kromě účasti v BIKE VALACHY byl předjezdcem dětských závodů.

Musím se přiznat, že zvláště v nejstarších věkových kategoriích mě děti pěkně prohnaly. Nebyl jsem schopný jim ujet,“ popisoval s úsměvem Jan Hruška, kterého hojná účast dětí potěšila. „V dnešní konkurenci jiných sportů, které jsou levnější než cyklistika, je to vynikající. Pořadatelé navíc připravili opravdu dobré tratě přiměřené věku - spravedlivé, jednoduché a bezpečné, které dávaly dobré podmínky pro to, aby mohli opravdu vyhrát ti nejlepší,“ konstatoval Jan Hruška, který si pochvaloval i trasu hlavního závodu, na níž přes své malé ambice vyjel celkové páté místo a zlato ve věkové kategorii. „Beskydské traily jsou nádherné. Trasa byla bezpečná, super značená a pestrá. Mám kopce rád, možná i proto, že jsem z maminčiny strany částečný Valach. Opravdu jsem si to užil,“ dodal Jan Hruška.


Vítěz závodu Jan Fojtík zajel 45 km dlouhou trasu s převýšením 1 600 metrů za 2:04:46 a o vteřinu tak porazil druhého Pavla Skalického. „Ujeli jsme s Pavlem ostatním deset minut po startu a celou dobu jsme pak jeli spolu. Místní kopce jsou náročné a je výhodné při závodu takto spolupracovat. No a v závěru jsme si to pak už rozdali, kdo z koho. Trasa byla těžká, ale krásná,“ hodnotil Jan Fojtík v cíli.

Díky kvalitnímu výsledku i předchozím umístěním by rád pomýšlel na medaili v celkovém bodování VALACHY TOUR. „Po závodu jsem vzal plavky a šel si zkusit zaplavat na Balaton, ať vím, jak mi to půjde při triatlonu. Rád bych všechny pozval, ať se přijdou na triatlon podívat, protože plavání v mém podání bude velká legrace,“ vtipkoval Jan Fojtík.

Stejně jako on, také vítězka ženské kategorie Lucie Gruchalová si díky BIKE VALACHY pojistila dobrý výsledek v celkovém pořadí. „Musím říct, že to byl jeden z nejtěžších závodů, které jsem letos jela, samé kopce a technicky náročné. Ale tak to má v horách být. S výsledkem jsem samozřejmě velmi spokojená,“ konstatovala Lucie Gruchalová, absolutní vítězka seriálu VALACHY TOUR 2013 a 2014, která se letos k závodům vrátila po mateřské přestávce.

V kratším závodě na 20 km s převýšením 700 metrů vyhrál Jan Zatloukal před Milanem Suchým a Markem Solinem, mezi ženami byla nejlepší Jitka Kramolišová.

Absolutní vítězové BIKE VALACHY si mezi sebe rozdělili prize money v celkové hodnotě 15 tisíc korun. Ceny si odnesli i vítězové jednotlivých věkových kategorií a dětských závodů.

V rámci doprovodného programu mohli závodníci využít testovací centrum kol Specialized a sportovních hodinek TomTom, připraveno bylo také mobilní masérské studio, pro děti koutek Maxipsa Fíka a pro všechny fotoateliér Nikonu s možností odvézt si z BIKE VALACHY fotografii na památku.

Jako každý rok atmosféru závodu znásobilo příznivé počasí, po celý den polojasné a s příznivými, nijak extrémně horkými teplotami. Kvalitu tratě nijak zvlášť neovlivnila ani krátká bouřka, která se nad Velkými Karlovicemi přehnala noc před závodem.
Video

OFICIÁLNÍ REPORT BIKE VALACHY 2016

Fotogalerie