Kde: hotel Galik v údolí Léskové, Velké Karlovice
Startovné: 250 Kč (při platbě do 17.10.), 300 Kč (při pozdější platbě)

BĚHEJ VALACHY

O závodu

Lichý a Néč-Lapinová vítězi BĚHEJ VALACHY

Na 400 závodníků se v sobotu 25. 10. postavilo na start terénních běžeckých závodů BĚHEJ VALACHY v karlovickém údolí Léskové. Šlo zároveň o poslední akci seriálu VALACHY TOUR 2014, jehož hlavním pořadatelem je Resort Valachy. Vyhodnoceni tak byli i absolutní vítězové letošní „valašské túry“.

Hlavní závod BĚHEJ VALACHY na 12 km s 350 metry převýšení vyhrál třinecký talent a věkem stále ještě junior Tomáš Lichý. Do cíle dorazil s náskokem více než minuty před Polákem Andrzejem Dlugoszem. Ještě v půlce trati přitom bylo pořadí opačné, Lichý na průběhu nejvyšším bodem trati zhruba v polovině závodu ztrácel na polského matadora téměř půl minuty. V dlouhém seběhu v druhé polovině trati však byl výrazně rychlejší a doběhl si tak pro zasloužený triumf! Na třetí příčce dorazil do cíle o další půlminutu zpět Milan Wurst.

Mezi ženami si vedla suverénně slovenská reprezentantka v triatlonu Kristína Néč-Lapinová. V cíli byl její náskok na druhou Šárku Grabmüllerovou téměř minutu a půl. Třetí příčku pak obsadila zkušená zlínská běžkyně Jana Žaludková.

Celkové výsledky BĚHEJ VALACHY naleznete zde.

Triumf v celkovém hodnocení VALACHY TOUR 2014 obhájil nejtěsnějším možným rozdílem Svatopluk Janečka, v ženách obhájila prvenství Lucie Gruchalová

Závod BĚHEJ VALACHY přinesl velký boj o vítězství nejen na příčkách nejvyšších, ale také o několik stupínků níže, kde se bojovalo o celkové vítězství v seriálu VALACHY TOUR 2014. Mezi ženami bylo již před závodem rozhodnuto o obhajobě loňského triumfu Lucie Gruchalové. Ta díky svým předešlým výsledkům nemohla být předstižena, závod si tedy užívala pouze v roli divačky. A přihlížela tak výbornému výkonu prachatické Šárky Grabmüllerové, která se skvělým výkonem vyšvihla v celkovém hodnocení TOUR na druhý stupínek před Lucii Javorovou z Hvozdné.

Obrovský boj o celkový triumf se však svedl mezi muži. Hlavními aktéry zápletky byl místní sportovní univerzál Svatopluk Janečka a v roli vyzyvatele se ocitl čistokrevný bajker Ondřej Fojtík. Systém bodování se škrtáním nejhoršího dosaženého výsledku z pěti závodů nabízel celou řadu variant na rozuzlení. Když se ale v cíli závodu objevil Janečka na 5. místě, bylo jasné, že Fojtík musí dorazit do cíle nejhůře osmý, aby se stal celkovým vítězem VALACHY TOUR 2014. Vyčerpaný Fojtík se však v cílové rovince objevil devátý a o jedinou příčku tak prohrál svůj souboj „na dálku“ o valašský trůn! Těsnější to být nemohlo. Třetí skončil v celkovém hodnocení Milan Damek z Brušperka.

Celkové výsledky VALACHY TOUR 2014 naleznete zde.

V dětských závodech opět přes 100 malých sportovců, příští rok bude nově vyhlášena také „Dětská VALACHY TOUR“

Krásné sportovní výkony byly k vidění v průběhu celého roku při všech závodech VALACHY TOUR také v dětských kategoriích. BĚHEJ VALACHY nebylo výjimkou a přilákalo na start více než stovku účastníků, kteří si poměřili síly na tratích 5 různých délek v 13 kategoriích. Samostatné shrnutí dětských závodů přineseme v podrobné reportáži.

Výsledky dětských závodů naleznete zde.

Pořadatelé se však vzhledem k pravidelně velkému zájmu o dětské závody zavázali do budoucna propojit jejich hodnocení do jediného celku a po vzoru „velké“ TOUR uspořádat „Dětskou VALACHY TOUR 2015“. Mladí sportovci tak budou mít od příští sezony možnost bojovat po vzoru dospělých ve svém celosezónním multisportovním klání!