Závody - BĚHEJ VALACHY

Základní informace

Kdy:
Kdy: so 26. 10. 2013
Start závodu dospělých:
Start dětských závodů:
Kde:
Kde: hotel Galik v údolí Léskové, Velké Karlovice
Sport:
Sport: běh
Tratě:
Tratě: 12 km a 350 metrů převýšení
6,5 km a 100 metrů převýšení
Startovné:
Startovné: 200 Kč (startovní balíček obsahuje: značení trati, sportovní výživu NUTREND, občerstvení na trati i v cíli, sponzorské dárky)

BĚHEJ VALACHY


O závodu

Téměř tři stovky sportovců se v sobotu 26. října utkaly v terénním běžeckém závodu BĚHEJ VALACHY ve Velkých Karlovicích. Šlo zároveň o poslední akci seriálu VALACHY TOUR, jehož hlavním pořadatelem je karlovický Resort Valachy. Vyhodnoceni tak byli iabsolutní vítězové.

Závod BĚHEJ VALACHY vyhrál Jakub Bajza z Kroměříže. Ten do cíle 12 km dlouhé trati s převýšením 350 metrů doběhl s náskokem minuty a půl před druhým závodníkem, Polákem Andrzejem Dlugoszem. „Když jsem v jednu chvíli zjistil, že za mnou nikdo neběží, chvíli jsem dokonce myslel, že jsem zabloudil. Naštěstí mě pak nejbližší šipka ujistila, že tomu tak není,“ usmíval se v cíli Jakub Bajza.

Mezi ženami zvítězila Adéla Esentierová z Ostravy. „Od začátku do konce to byl závod těžký, ale krásný,“ svěřila se v cíli závodnice.

 

Výsledky BĚHEJ VALACHY najdete v záhlaví článku.

Atmosféru BĚHEJ VALACHY umocnilo na říjen neobyčejně teplé slunečné počasí s teplotou vysoko přes 20°C. „Bylo tady pomalu větší vedro než na Havaji,“ prohlásil Petr Vabroušek, nejlepší český triatlet na dlouhých tratích, v narážce na svou nedávnou účast na Ironmanu na Havaji. BĚHEJ VALACHY svou účastí podpořil v rámci tréninku na poslední dva závody končící sezóny. Na trati, která se svou délkou zcela vymyká jeho obvyklým distancím, do cíle doběhl spokojený na 14. místě. Zabodoval také jeho syn Filip, který na kratší trati obsadil 6. místo.

Vabroušek: Náročný seriál, který má budoucnost

„Gratuluji všem, kteří se zúčastnili byť jen jediného závodu VALACHY TOUR, protože opravdu nejsou lehké," dodal také uznávaný triatlet. "Je ale dobře, že se této náročnosti pořadatelé nebojí. Plně odpovídá dnešním trendům a VALACHY TOUR má budoucnost a
bude určitě růst. Lidé si chtějí dokazovat, že zvládnou věci, které by možná považovali za nedosažitelné, o to víc jsou pak rádi, že mají být na co hrdí. Líbí se mi také, že se do závodů VALACHY TOUR hodně zapojují i děti," dodal Petr Vabroušek.

Boj o absolutní pořadí do poslední chvíle

Boj o absolutní vítězství byl do poslední chvíle dramatický, své pozice ale nakonec obhájili oba dosavadní vedoucí závodníci VALACHY TOUR - Lucie Gruchalová a Svatopluk Janečka.
Oba si z Velkých Karlovic rovnou odvezli i hlavní výhry – horská kola Specialized v souhrnné hodnotě 200 tisíc korun.

 

„To kolo bylo pro mě obrovská motivace, takže jsem nadšená, že jsem ho vyhrála. Celkově
se mi seriál VALACHY TOUR moc líbil – hodně dobrá organizace, značení i zázemí, ceny nadstandardní, navíc krásná krajina a čistý vzduch, který si v Ostravě moc neužijeme. A zpestřením byla i účast známých sportovců, i když srovnávat se s nimi bylo nereálné,“ svěřila se Lucie Gruchalová, 29letá sportovkyně z Lowellpro Šafrata Bohumín. 

„Jsem sice zvyklý sportovat, ale při závodech VALACHY TOUR jsem si dal opravdu hodně do těla, nebylo to jednoduché. Určitě se ale zúčastním i dalšího ročníku,“ dodal Svatopluk Janečka, 41 letý zástupce místního Ski-turist Velké Karlovice.

Celkové výsledky VALACHY TOUR najdete zde.

Příští ročník s novinkou - závodem na běžkách

První ročník seriálu VALACHY TOUR zahrnoval celkem čtyři závody – duatlon, závod na horském kole, triatlon a běh. Ty se uskutečnily postupně od dubna do října ve Velkých Karlovicích a blízkém okolí. Svou účastí je podpořili známí sportovci, mj. olympionici cyklista Jaroslav Kulhavý, veslař Ondřej Synek a triatlet Jan Čelůstka. Posledního ze závodu se zúčastnil nejlepší český ironman, triatlet Petr Vabroušek. Jednotlivé závody byly bodově
propojené. Celkově se do VALACHY TOUR během roku zapojilo přes 1400 sportovců a
k tomu 400 dětí.

„Zájem sportovců nás potěšil, ve VALACHY TOUR budeme pokračovat i příští rok. Již nyní můžeme prozradit, že seriál rozšíříme o další závod, celkem jich tak bude pět. Protože k Velkým Karlovicím v zimě neodmyslitelně patří běžky, nově příští rok přidáme závod na běžkách. Bude mít netradiční podobu - poběží se za tmy. Chceme také pokračovat v letošní
tradici zvát na jednotlivé závody známé sportovce, kteří mohou být vzorem pro mladou generaci. Příští rok bychom k nám rádi přilákali i nějakou zahraniční hvězdu,“ prozradil prezident VALACHY TOUR Vladimír Sušil.

Fotogalerie