Kde: hotel Galik v údolí Léskové, Velké Karlovice
Sport:
Sport: Trail running (terénní běh)
Tratě:
Tratě: BĚHEJ VALACHY 2024 - Dlouhá (Trailový běh po Valašských kotárech - 12,5km s převýšením 350 metrů)
BĚHEJ VALACHY 2024 - Krátká (Trailový běh po Valašských kotárech - 6,5km s převýšením 200 metrů)
BĚHEJ VALACHY 2024 - Rodinný (Trailový rodinný běh (dospělý + dítě) - 3,2km s převýšením 80 metrů)
Startovné:
Startovné: DOSPĚLÍ: 600 Kč (do 23.12.), 700 Kč (do 31.8.), 800 Kč (do 13.10.), 900 Kč (od 14.10. a na místě); Rodinný závod: 400 Kč (do 13.10.), 500 Kč (od 14.10. a na místě); DĚTI: 190 Kč (do 13.10.), 300 Kč (od 14.10. a na místě), DĚTI do 6 let 50 Kč (předem), 100 Kč (na místě)

3. Iveta Řičánková 1:02:13,6

VELKÉ KARLOVICE – Téměř čtyři stovky sportovců si nenechaly ujít závěrečnou akci sportovního seriálu DATART Valachy tour v sobotu 19. října ve Velkých Karlovicích.

Běžecký závod Běhej Valachy vyhrál Filip Cienciala těsně před Petrem Šťastným, který si díky druhému místu pojistil bodový zisk pro obhajobu celkového vítězství v seriálu a vyhrál ho již posedmé. Mezi ženami se absolutní vítězkou DATART Valachy tour stala Monika Kučerová.

„Vůbec jsem nečekal, že se mi dnes poběží tak dobře, už proto, že to byl můj jediný letošní běžecký závod. Dokonce jsem tři čtvrtě trasy vedl a bylo až neskutečné, jak jsme tady ve třech lidech před cílem bojovali o vteřinky. Tak těsný závěr z minulých let nepamatuji. Bylo to super závodění, navíc vyšlo luxusní počasí. Nevěřil bych, že takhle krásně může ještě na podzim být. A mám velkou radost, že jsem opět obhájil i celkové vítězství,“ zhodnotil Petr Šťastný závod, který provázelo slunečné počasí s nebývale příjemnými teplotami, díky nimž mnozí sportovci vyběhli jen v tílku a kraťasech.

Vítěz Filip Cienciala zaběhl hlavní závod Běhej Valachy na 12,5 km v čase 51:29. Petr Šťastný doběhl s rozdílem pěti sekund druhý a bronzový Martin Borák osmi sekund. Mezi ženami zvítězila stejně jako loni Tereza Hluchá v čase 57:03, druhá byla její sestra Adéla Hluchá a třetí Iveta Řičánková.

Mezi sportovci, kteří zvolili kratší trasu na 6,5 kilometrů, se na start postavil i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. „Říká se, že je to tady jedna z nejhezčích běžeckých tratí, a musím tomu dát zapravdu. Trať je opravdu moc pěkná, běželo se mi skvěle, jsem maximálně spokojený. Odstartoval jsem si tady zrovna přípravu na běžkařskou Marcialongu, kam se v lednu chystám s přáteli z našeho oddílu. Těším se, že si to tam zase užijeme,“ prozradil hejtman, jenž obsadil šesté místo ve své věkové kategorii.

Novinkou Běhej Valachy byl Rodinný závod dvojic na 3,2 km, do nějž se vedle rodičů s dětmi zapojili i speciální hosté dne, beachvolejbaloví mistři světa Ondřej Perušič a David Schweiner. Každý z nich na trať vyrazil v doprovodu dvou dětí, které vybrali pořadatelé ze zájemců na základě veřejné výzvy. Rychlejší z nich dvou byl nakonec David Schweiner v týmu s dvojčaty Michalem a Janem Vaculíkovými. Společně dokonce obsadili bronzovou příčku. „Moji parťáci byli trénovaní fotbalisté a nasadili poměrně přísné tempo, takže jsem spíš trochu vlál za nimi. Normálně takové trasy neběháme, spíš trénujeme krátké sprinty a v běhání nejsem moc dobrý, tak jsem rád, že jsem jim neudělal úplnou ostudu,“ líčil v cíli David Schweiner. Společně s Ondřejem Perušičem nejen závodili, ale také startovali v rolích předběžců dětské závody a zájemci si s nimi mohli zahrát volejbal na mini hřišti a zasoutěžit si o ceny. „Moc se nám tu líbilo. Je super strávit čas s dětmi a pro děti to děláme rádi. Práce s mladší generací je jedna z nejcennějších věcí, co můžeme jako vrcholoví sportovci společnosti přinést. Běhej Valachy jsme si moc užili, líbí se nám celý koncept seriálu,“ dodal Ondřej Perušič.

Součástí Běhej Valachy byly i závody Dětské Franz Josef Valachy tour, do nichž se zapojilo 160 malých sportovců od 3 let. „Sportujících dětí přibývá, což je skvělé. Chceme dál přispívat ke zdravému pohybu a sportování dětí, i proto jsme letos u dvou akcí přidali nový model rodinného závodu dvojic, který měl dobrý ohlas, a proto ho určitě připravíme i v příštím roce,“ doplnil ředitel DATART Valachy tour Bohuslav Komín.

Vedle vítězů DATART Valachy tour mezi muži a ženami, jimiž se stali Petr Šťastný a Monika Kučerová, pořadatelé v sobotu vyhlásili i celkové vítěze Dětské Franz Josef Kaiser v jednotlivých věkových kategoriích a také nejúspěšnější týmy. Stejně jako loni se jimi mezi dospělými stal tým Titan Trilife, mezi dětskými týmy TJ Sokol Kněhyně.

V příštím roce vstoupí seriál DATART Valachy tour do 13. ročníku. Zahájí ho v sobotu 8. února tradiční běžkařský závod Noční stopa Valachy ve Velkých Karlovicích.