Závody - BĚHEJ VALACHY

Základní informace

Kdy:
Kdy: so 21. 10. 2023
Start závodu dospělých:
Start závodu dospělých: 12:00
Start dětských závodů:
Start dětských závodů: 09:30
Kde:
Kde: hotel Galik v údolí Léskové, Velké Karlovice
Sport:
Sport: Trail running (terénní běh)
Tratě:
Tratě: BĚHEJ VALACHY 2023 - 12KM (Trailový běh po Valašských kotárech - 12km s převýšením 350 metrů)
BĚHEJ VALACHY 2023 - 6KM (Trailový běh po Valašských kotárech - 6km s převýšením 200 metrů)
Startovné:
Startovné: DOSPĚLÍ: 500 Kč (do 1.8.), 600 Kč (do 10.10.), 700 Kč (od 11.10. a na místě); DĚTI: 100 Kč (do 10.10.), 200 Kč (od 11.10. a na místě)O závodu

Jedenáctou Valachy tour ovládli Anna Lužná a pošesté Petr Šťastný, Chrascina vytvořil traťový rekord

Téměř 450 sportovců všeho věku přilákal v sobotu 21. října do Velkých Karlovic běžecký závod Běhej Valachy, závěrečná akce 11. ročníku oblíbené DATART Valachy tour.

Závod vyhrál Marek Chrascina, který zároveň vytvořil nový traťový rekord. Ve stejný den byli vyhlášení i absolutní vítězové letošní tour, která obnášela čtyři závody v karlovickém Resortu Valachy a na dalších místech na Valašsku. Mezi muži pošesté za sebou nenašel přemožitele Petr Šťastný, zlato mezi ženami již potřetí získala Anna Lužná.

Mezi sportovními týmy se stal celkovým vítězem DATART Valachy tour zlínský klub Titan Trilife, v Dětské Franz Josef Kaiser Valachy tour vybojovali zlato mladí sportovci z TJ Sokol Kněhyně.

Vítěz Běhej Valachy Marek Chrascina zaběhl 12 km dlouhou trasu s převýšením 350 metrů v rekordním čase 45:24, s náskokem víc jak 4 minut před druhým Pavlem Cimbálníkem a třetím Lukášem Olejníčkem. V kategorii žen zlato vybojovala Tereza Hluchá v čase 55:47. „Jsem moc rád, že jsem si Běhej Valachy mohl opět zaběhnout, naposledy jsem tu byl před pěti lety a už jsem si trasu nepamatoval, takže jsem byl znovu překvapený, jak je hezká a technická. Přesně tak to mám rád. Moc jsem si to užil. Počasí bylo na toto roční období možná až hodně teplé, takže jsem si i mákl,“ vyprávěl v cíli Marek Chrascina.

Petr Šťastný, který si díky bodovému zisku pojistil obhajobu celkového vítězství DATART Valachy tour. „Dnešek byl pro mě obzvlášť náročný, protože jsem ještě před dvěma dny měl horečku a nebyl si jistý, jestli přijedu, což by mě ale moc mrzelo. Takže dnešek je pro mě velké vítězství po všech stránkách. Celkově jsem s letošní tour moc spokojený. Obhajoba je každým rokem těžší, ale vyšly mi i předchozí závody, hlavně triatlon Valachy man,“ pochvaloval si Petr Šťastný.

Mezi ženami byl boj o celkové pořadí napínavý do poslední chvíle kvůli těsným bodovým rozdílům. „Nepočítala jsem, že to vyjde. Ještě po doběhu do cíle jsem čekala, jak dopadnou ostatní, bylo to těsné, o to větší mám radost. Dnes jsem ze sebe dostala nejvíc, na co jsem měla, jsem spokojená,“ svěřila se vítězka Anna Lužná, která se účastní Valachy tour pravidelně a mezi ženami získala zlato i v letech 2017 a 2020. „Letošek byl pro mě nejtěžší, do závodů jsem chodila z nulového tréninku, ale naběhám se teď kolem dětí, což asi zafungovalo,“ smála se maminka 4leté dcery a 15měsíčního syna. 

vytvořili tradičně bouřlivou atmosféru. Celkem se do Běhej Valachy zapojilo 250 dospělých sportovců a 190 dětí. Zpestřením byla i účast držitelky českého maratonského rekordu Evy Vrabcové Nývltové, která se postarala o slavnostní start, nebo Ironmana Petra Vabrouška, patrona dětských závodů. „Zvláště účast dětí nejen na této, ale i dalších akcích DATART Valachy tour nás velmi těší. Chceme přispívat ke sportování a zdravému pohybu dětí, proto dlouhodobě organizujeme naše akce jako rodinné s trasami pro všechny a s pestrým doprovodným programem ve spolupráci s našimi partnery. Budeme v tom pokračovat i příští rok. První akcí DATART Valachy tour v roce 2024 bude tradičně Noční stopa Valachy a uskuteční se 3. února 2024 ve Velkých Karlovicích,“ uvedl hlavní organizátor Bohuslav Komín.

Vítězové Běhej Valachy – muži

 1. Marek Chrascina (Salomon / Zemní práce Martin Ptáček) 00:45:24
 2. Pavel Cimbálník (AC Sportguides Rožnov p. Radhoštěm) 00:49:43
 3. Lukáš Olejníček (Oils team) 00:49:47

Vítězky Běhej Valachy – ženy:

 1. Tereza Hluchá 0:55:47
 2. Iveta Řičánková 1:00:00
 3. Jitka Špičáková (Titan Trilife) 1:00:17

ABSOLUTNÍ VÍTĚZOVÉ DATART VALACHY TOUR – MUŽI

 1. Petr Šťastný (Sport Import)
 2. Martin Holiš (Rocky Mountain-Maloja)
 3. Valdemar Durmon (DUVET)

ABSOLUTNÍ VÍTĚZKY DATART VALACHY TOUR – ŽENY

 1. Anna Lužná (Nupreme)
 2. Iveta Řičánková
 3. Monika Kučerová (Superior riders)Video

Sestřih sobotních závodů Běhej Valachy

Fotogalerie