Závody - BĚHEJ VALACHY

Základní informace

Kdy:
Kdy: so 22. 10. 2022
Start závodu dospělých:
Start závodu dospělých: 12:00
Start dětských závodů:
Start dětských závodů: 09:30
Kde:
Kde: hotel Galik v údolí Léskové, Velké Karlovice
Sport:
Sport: Trail running (terénní běh)
Tratě:
Tratě: BĚHEJ VALACHY 2022 - 12KM (Trailový běh po Valašských kotárech - 12km s převýšením 350 metrů)
BĚHEJ VALACHY 2022 - 7KM (Trailový běh po Valašských kotárech - 7km s převýšením 200 metrů)
Startovné:
Startovné: DOSPĚLÍ: 500 Kč (do 23.9.), 600 Kč (do 10.10.), 700 Kč (od 11.10. a na místě); DĚTI: 100 Kč (do 10.10.), 200 Kč (od 11.10. a na místě)O závodu

Rekordní Běhej Valachy vyhrál Petr Štastný, díky tomu popáté i celý seriál Valachy tour

Rekordních 350 dospělých sportovců a k tomu 250 dětí přilákal v sobotu 22. října do Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích tradiční závod Běhej Valachy. Hlavní závod na 12 kilometrů se startem a cílem u hotelu Galik nejrychleji zaběhl Petr Šťastný a díky tomu si zajistil také vítězství v celkovém bodování DATART Valachy tour 2022 – a to už popáté za sebou.

Mezi ženami vyhrála Běhej Valachy Dominika Kraussová a celkovou vítězkou seriálu se stala teprve 18letá Barbora Vojtěšková - dosud nejmladší sportovkyně, které se podařil tento triumf.

Současně byly vyhlášeny i vítězné sportovní týmy, které díky svým členům nasbíraly v rámci celého ročníku nejvíce bodů. Mezi dospělými kraloval Titan Trilife Zlín, mezi dětmi TUFO Cyklozákladna Otrokovice.

„Počasí nám sice letos nepřálo tolik jako v minulých letech, ochladilo se navíc chvílemi pršelo, ovšem  tradiční atmosféru to nijak nepoznamenalo. Navíc trasa byla nádherná, trefili jsme se do nejlepšího okamžiku, kdy příroda hraje všemi barvami. Velmi příjemně nás překvapila vysoká účast, zvláště u dětí. Jsme rádi, že potvrzujeme pověst akce, kterou si užije celá rodina. Chceme pomáhat v podpoře sportování dětí,“ uvedl Bohuslav Komín z pořádajícího Resortu Valachy.

Vítěz Petr Šťastný zaběhl trasu 12 kilometrů s převýšení 350 metrů za 50 minut a 30 sekund. Druhý Martin Holiš doběhl v čase 51:30 a třetí Svatopluk Janečka za ním zaostal o necelých 5 sekund. Mezi ženami kralovala Dominika Kraussová (59:25).


DATART Valachy tour je srdeční záležitostí

„Dnes to bylo krásné, ale hodně náročné na fyzičku, bláto udělalo své a pro mě osobně byl obzvlášť těžký seběh. O to víc si vítězství cením a doteď nechápu, že se to podařilo,“ radoval se v cíli vítězný Petr Šťastný. Původně se věnoval závodům na horském kole, ale díky Valachy tour se začal zaměřovat i na další sportovní disciplíny a už popáté nenašel v celkovém bodování přemožitele. Přitom, jak přiznal, poslední rok po narození potomka už intenzívně netrénuje. „Dobrou fyzičku nejspíš těžím z minulosti. Dnes se udržuji každodenním dojíždím na kole do práce a také aktivní dovolenou, ale závodit už jezdím jen na Valachy. Je to moje srdeční záležitost,“ dodal.

Také vítězka mezi ženami, nadějná triatletka Barbora Vojtěšková, je na Valachy tour jako doma. Před sedmi lety právě na Valachy manovi začala s triatlonem, tehdy jako žákyně 6. třídy. Loni postoupila mezi dospělé závodníky a letos v jejich silné konkurenci vybojovala zlato. „Překvapilo mě, když jsem po Valachy manovi zjistila, že jsem ve vedení. Tak jsem doufala, že to dnes vyjde a vyhraju. Těsně, ale vyšlo to,“ smála se mladá sportovkyně, pro kterou je DATART Valachy tour srdeční záležitostí. „Líbí se mi, že je pro všechny věkové kategorie. Každý si tu najde svoje. Navíc tady závodí jak ti nejlepší, tak i úplní hobíci a ještě se vzájemně podporují, což je hrozně hezké. Vždycky je tady fajn atmosféra,“ dodala.

Seriál DATART Valachy tour tvoří celkem čtyři závody v různých disciplínách a ročních obdobích na Valašsku: závod na běžkách, maraton horských kol, mini triatlon a závod v terénním běhu. Pořadatelé už připravují příští ročník a termíny závodů. „Další ročník zahájíme Noční stopou Valachy v sobotu 4. února opět ve Velkých Karlovicích. Všechny sportovce srdečně zveme. Termíny dalších akcí zveřejníme již brzy,“ uzavřel organizátor Bohuslav Komín.Výsledky Běhej Valachy i DATART Valachy tour

Vítězové Běhej Valachy Vítězky Běhej Valachy
1. ŠŤASTNÝ Petr (Sport Import) 0:50:30 1. KRAUSSOVÁ Dominika (AK SSK Vítkovice) 0:59:25
2. HOLIŠ Martin (Rocky Mountain-Maloja) 0:51:30 2. VIKARTOVSKÁ Lucie (SSK Vítkovice Ostrava) 1:01:11
3. JANEČKA Svatopluk (Ski-turist Velké Karlovice) 0:51:34 3. SVOBODOVÁ Tereza (TITAN TRILIFE) 1:02:12

Vítězové DATART Valachy tour 2022 Vítězky DATART Valachy tour 2022
1. ŠŤASTNÝ Petr (Sport Import) 1. VOJTĚŠKOVÁ Barbora (TITAN TRILIFE)
2. HOLIŠ Martin (Rocky Mountain-Maloja) 2. KRUPOVÁ Lucie (Klub Biatlonu Rožnov pod Radhoštěm)
3. SRNSKÝ Radim (Lyžařský oddíl Žďár nad Sázavou) 3. SÝKOROVÁ Mária (TITAN TRILIFE)Video

Fotogalerie