Závody - NOČNÍ STOPA VALACHY

Základní informace

Kdy:
Kdy: so 8. 2. 2020
Start závodu dospělých:
Start závodu dospělých: 18:00
Start dětských závodů:
Start dětských závodů: 16:00
Kde:
Kde: hotel Galik v údolí Léskové, Velké Karlovice
Sport:
Sport: Noční závod na běžkách
Tratě:
Tratě: NOČNÍ STOPA VALACHY 2020 (Běžkařský závod klasickou technikou s čelovkami na 15km trase)
Startovné:
Startovné: 400 Kč (při platbě převodem do 31.1. či kartou do 7.2.), 500 Kč (při platbě na místě), DĚTI: 100 Kč (při platbě převodem do 31.1. či kartou do 7.2.), 200 Kč (při platbě na místě)O závodu

NOČNÍ STOPU VALACHY, která se kvůli počasí málem nekonala, vyhrál Jan Bartoň


Nechybělo mnoho a sportovní seriál Valachy tour se musel v letošním roce obejít bez obvyklého zahájení v podobě běžkařského závodu. Přestože se o konání NOČNÍ STOPY VALACHY ve Velkých Karlovicích díky vývoji počasí definitivně rozhodlo jen dva dny před termínem, příznivci běžeckého lyžování pak během pár hodin zaplnili startovní listinu. 

Tradiční večerní běžkařský závod se startem a cílem u karlovického hotelu Galik si nakonec nenechaly ujít dvě stovky dospělých závodníků a k tomu 120 dětí. 

V závodu s intervalovým startem, který sportovci absolvují za tmy s čelovkami, se vítězem stal jeden z hlavních favoritů, Jan Bartoň. „Bylo to ale těžké. Jsem po nemoci, dva týdny jsem se nehýbal, což dnes na mé fyzičce bylo hodně znát,“ ulevil si v cíli někdejší český reprezentant v běhu na lyžích, který před dvěma lety ukončil profesionální kariéru. Na trase dlouhé 11 kilometrů ani přes své zdravotní dispozice nenašel konkurenci. Zaběhl ji v čase 31:07 minut, o 50 vteřin před druhým v pořadí Radimem Srnským. Třetí byl Martin Holiš. „Už jsem skoro nedoufal, že se Noční stopa poběží. Měl jsem velkou radost, když jsem se dozvěděl, že to nakonec vyjde. Na to, jak těžké byly v posledních dnech podmínky, se pořadatelům podařilo připravit stopu opravdu výborně,“ dodal Jan Bartoň. 


Počasí letos pořadatele potrápilo opravdu intenzívně. Kvůli oblevě, po níž se vrstva přírodního sněhu ve Velkých Karlovicích ztenčila na minimum, byla ve hře i změna disciplíny z běžek na závod v terénním běhu. „Tři dny před závodem se naštěstí ochladilo a připadlo přes 20 centimetrů čerstvého sněhu, což nás zachránilo. Ani poté ale nebylo vyhráno. Některé problémové úseky jsme museli zavézt sněhem z okolí, k tomu večer před akcí opět pršelo, takže jsme trasu museli ještě o kilometr krátit. Že se závod nakonec odehrál v dobré kvalitě, považuji za malý zázrak, který se podařil i díky obrovskému nasazení našich spolupracovníků, za což jim děkuji,“ dodal prezident VALACHY TOUR Vladimír Sušil.

Mezi ženami se vítězkou NOČNÍ STOPY VALACHY stala Tereza Tvarůžková. Bylo to vítězství s nádechem smutku. „Mám smíšené pocity, protože jsem dnes naposledy závodila na běžkách. Do budoucna se ale chci věnovat už jen horskému kolu,“ popisovala s neskrývanými emocemi v cíli 22letá talentovaná sportovkyně, která pravidelně boduje ve všech závodech Valachy tour. „Mým cílem bylo hlavně si ten poslední závod užít a to se podařilo. Byl to závod rychlý, náročný, ale moc hezký,“ podotkla. 

Po NOČNÍ STOPĚ VALACHY bude seriál VALACHY TOUR pokračovat 20. června maratonem horských kol BIKE VALACHY. Profilová akce seriálu, triatlon VALACHY MAN, je letos naplánován na 24. a 25. července. Sérii pak v říjnu zakončí závod BĚHEJ VALACHY

Výsledky muži:

  1. Jan Bartoň – LK Veřovice – 31:07
  2. Radim Srnský – Lyžařský oddíl Žďár nad Sázavou – 31:57
  3. Martin Holiš – Rocky Mountain – Maloja – 32:43

Výsledky ženy:

  1. Tereza Tvarůžková – Ed System Bauer Team – 35:47
  2. Lucie Krupová – Klub biatlonu Rožnov pod Radhoštěm – 40:03
  3. Eliška Srnská – Lyžařský oddíl Žďár nad Sázavou – 40:13Video

Fotogalerie