Závody - NOČNÍ STOPA VALACHY

Základní informace

Kdy:
Kdy: so - so 3. - 3. 2. 2024
Start závodu dospělých:
Start závodu dospělých: 3. 2. 2024 - 16:00, 3. 2. 2024 -
Start dětských závodů:
Start dětských závodů: 15:00
Kde:
Kde: biatlonová aréna SKB Velké Karlovice (prezence a doprovodný program u hotelu Galik)
Sport:
Sport: Běžkařský závod klasickou technikou * Letos přesunuto do biatlonové arény SKB Velké Karlovice - níže uvedené propozice neplatí, aktuální na homepage.
Tratě:
Tratě: NOČNÍ STOPA, VALACHY 2024 - 4 km (Běžkařský závod klasickou technikou na 4 km)
Startovné:
Startovné: DOSPĚLÍ: 700 Kč (do 31.12.), 800 Kč (do 1. 2..), 900 Kč (od 2. 2. a na místě), DĚTI NAD 7 LET: 190 Kč (do 1. 2.), 300 Kč (od 2. 2. a na místě), DĚTI DO 6 LET 50 Kč (předem), 100 Kč (na místě)O závodu

Noční stopu v biatlonové aréně vyhráli Novotný a olympionička Vrabcová Nývltová

VELKÉ KARLOVICE – Dvě stovky sportovců se v sobotu 3. února ve Velkých Karlovicích postavily na start tradičního běžkařského závodu Noční stopa Valachy. Jeho 12. ročník měl přitom letos namále: kvůli nedostatku sněhu a teplému počasí se pořadatelé rozhodli ho zrušit, nakonec ale závod na poslední chvíli zachránilo vstřícné gesto místních biatlonistů, kteří nabídli k využití novou karlovickou biatlonovou arénu.

Vítězem Noční stopy Valachy, která se jela intervalově na zkrácenou vzdálenost čtyř kilometrů, se stal obhájce loňského zlata Viktor Novotný v čase 8:08 před druhým Martinem Šírem a třetím Radimem Srnským. Mezi ženami byla první s časem 9:59 Eva Vrabcová Nývltová. Trojnásobná olympionička v běhu na lyžích přijela do Velkých Karlovic, aby se stala nejen účastnicí, ale i patronkou Noční stopy a startérkou dětských závodů. Druhá mezi ženami byla Monika Kučerová, třetí Monika Kadlecová.

„Situace se sněhem byla letos opravdu dramatická, ostatně shodou okolností přišlo právě v den našeho závodu oznámení, že se kvůli počasí ruší legendární Jizerské padesátka. Nám se podařilo „přežít“ jen díky velkorysé nabídce biatlonového klubu SKB Velké Karlovice a obecního úřadu, kteří nám zapůjčili biatlonovou arénu s uměle zasněžovaným okruhem a výborně připravili stopu, za což jim moc děkujeme. Závod byl sice kratší, ale ohlasy máme velmi pozitivní. Na atmosféře bylo znát, že jsou sportovci rádi, že se v této době vůbec něco podařilo uspořádat. Jsme šťastní, že jsme jim to mohli nakonec dopřát,“ uvedl hlavní organizátor DATART Valachy tour Bohuslav Komín.

„Potěšilo mě, že závod vůbec proběhl. Trať na mě byla sice kratší, ale užil jsem si to a jel naplno. Rád se během roku zúčastním i dalších akcí Valachy tour,“ nechal se po závodě slyšet vítěz Viktor Novotný, bývalý reprezentant v běhu na lyžích, kterého také potěšilo, že se na stupních vítězů potkal se svou někdejší reprezentační kolegyní Evou Vrabcovou Nývltovou„Dnes jsem závodila poprvé po třech letech, takže jsem z toho měla trochu obavy, ale bylo to skvělé,“ prozradila úspěšná olympionička, která vzala do Velkých Karlovic i manžela a čtyřletou dceru Adélku. „Učím ji teď běžkovat, takže jsem si díky tomu dnes v aréně připomněla, jak tvrdý umí být umělý sníh,“ smála se. Závodu se nejen účastnila, ale před ním vedla i dvě tréninkové projížďky pro širokou veřejnost. „Jsem nadšená, jaký o ně byl zájem, hlavně ze strany dětí,“ doplnila.

Vůbec poprvé se navíc při letošní Noční stopě Valachy stalo, že se na start postavilo víc dětí než dospělých. „Rozdíl činil jen asi deset závodníků, ale i tak: tohle se ještě nikdy nestalo. Už s přihlédnutím k tomu, že běžky nejsou pro děti úplně jednoduchá disciplína, je to pozoruhodné. Většina malých závodníků navíc velmi pěkně ovládala techniku, připravují se pod kvalitním vedením ve sportovních oddílech,“ doplnil Bohuslav Komín.

Noční stopa Valachy byla prvním letošním závodem série DATART Valachy tour, která pokračuje v červnu triatlonovým závodem Valachy Man včetně nové kategorie XTERRA zařazené do Evropského poháru, u vodní nádrže Bystřička. V září bude následovat maraton horských kol Bike Valachy v Bílé a v říjnu závod Běhej Valachy opět ve Velkých Karlovicích. Součástí jsou vždy i závody Franz Josef Kaiser Dětské Valachy tour, v níž se stejně jako u dospělých sčítají dětem body za umístění a na závěr jsou vyhlašování absolutní vítězové i nejúspěšnější dětské týmy. Video

Fotogalerie