Kde: hotel Galik v údolí Léskové, Velké Karlovice
Sport:
Sport: Trail running (terénní běh)
Tratě:
Tratě: BĚHEJ VALACHY 2019 - DLOUHÁ (BĚHEJ VALACHY - DLOUHÁ TRAŤ - 12km trailový běh)
BĚHEJ VALACHY 2019 - KRÁTKÁ (BĚHEJ VALACHY - KRÁTKÁ TRAŤ - 6,5km trailový běh)
Startovné:
Startovné: DOSPĚLÍ: 400 Kč (při platbě převodem do 9.10. či kartou do 17.10.), 500 Kč (při platbě na místě), DĚTI: 50 Kč (při platbě převodem do 9.10. či kartou do 17.10), 100 Kč (při platbě na místě)

O závodu

Valachy tour má staronové vítěze: Lucii Skřivánkovou a Petra Šťastného

Seriál pěti závodů v krásné valašské přírodě má na konci svého sedmého ročníku staronové vítěze. Mezi ženami se stala celkovou vítězkou VALACHY TOUR 2019 Lucie Skřivánková z týmu Kolovna KM - BT Morkovice, z mužů byl nejlepší Petr Šťastný z týmu Sport Races. Oba obhájili svá loňská prvenství.

Sedmého ročníku VALACHY TOUR, který proběhl v okolí Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích a v Novém Hrozenkově, se zúčastnilo na 1 900 dospělých závodníků, do dětské VALACHY TOUR se zapojilo 1 170 dětí ve věku od 2 do 16 let. Zejména amatérští sportovci si tak vyzkoušeli klasické běžkování s čelovkami, terénní duatlon, bikemaraton, triatlon a na dvou různých tratích běžecký trailový závod.

Závěrečným závodem se stal v sobotu 19. října trailový závod BĚHEJ VALACHY, který významně ovlivnilo krásné počasí. Lesy ve Velkých Karlovicích hrály všemi barvami, teploměr ukazoval příjemných 15 °C a louku u hotelu Galik zalévalo po celý den slunce. Hned ráno se na běžecké tratě vydalo 249 dětí ve 14 kategoriích. Nejmladšími účastníky bylo hned 5 dvouletých dětí, které v doprovodu svých rodičů avšak po vlastních nohou a za podpory Maxipsa Fíka a soba Kilpíka zdolaly trasu po louce v délce 200 metrů! V cíli na ně čekala zasloužená odměna - perníková medaile od valašských pekařek.

"V dětských závodech nám jde hlavně o to umožnit dětem si zasportovat a zažít atmosféru závodů. U těch starších už jde často i o sportovní prestiž a výsledek. Někdy hrají roli i ambice rodičů, ale je skvělé, kolik dětí na akce VALACHY TOUR jezdí," zhodnotil prezident seriálu Vladimír Sušil.

Výsledky BĚHEJ VALACHY na 12 a 6,5 km

V pravé sobotní poledne se na hlavní trať BĚHEJ VALACHY vydalo 216 závodníků. Bylo před nimi dvanáct kilometrů po lesních cestách, pěšinách, skákání přes potůčky či kmeny stromů. Atraktivní bylo i celkové převýšení téměř 700 metrů. Díky středečnímu dešti ve Velkých Karlovicích byla trať měkká, ale ne příliš bahnitá.

Nejrychleji si s trasou  na 12 km poradil třinecký Tomáš Lichý, který navázal na svých několik vítězství z minulých ročníků. Vyhrál v čase 47:00 s více než dvouminutovým náskokem, který si před druhým Alexisem Jeannerodem vybudoval převážně na prvních pěti kilometrech při stoupání na horskou prémii Pod Vysokou. Třetí v poradí Petr Šťastný běžel dlouho s Alexisem, ale při seběhu na něj ztratil přes jednu minutu. "Jezdím spíše na kole. Trochu víc běhat jsem začal až pár týdnů před Běhej Valachy," vysvětil v cíli nakonec celkový vítěz VALACHY TOUR Petr Šťastný, proč mu seběhy nejdou.

Mezi ženami vyhrála Tereza Tvarůžková (58:22) těsně před Evou Galaczovou (58:34). Stejné pořadí bylo i v minulé roce. Na třetí místo se při neúčasti Aničky Brychtové, kterou brzy čekají mateřské povinnosti, probojovala Martina Novotná s časem 1:01:38.

• 3. NOVOTNÁ Martina (tuv sud Rusava bike team) - 1:01:38.3

Dalších 130 běžců se vydalo na kratší téměř sedmikilometrovu trasu, která měla poloviční stoupání, ale část trati vedla společně s dlouhou. Mezi muži byla nejrychlejší dvojice ze Slovenska Michal Staník a Josef Staník, když mladší sedmnáctiletý Michal porazil svého otce. Mezi ženami zvítězila Markéta Majkusová.

Celkové výsledky série VALACHY TOUR 2019

Závěrečný díl seriálu VALACHY TOUR také rozhodl o celkovém vítězi. Mezi muži díky skvělému výkonu v běhu zvítězil a vítězství obhájil Petr Šťastný. Druhý skončil devatenáctiletý Štěpán Stloukal z Jablonce nad Nisou a třetí velkokarlovický Svatopluk Janečka, který i ve svých sedmačtyřiceti letech řádně prohání o polovinu mladší závodníky.

Mezi ženami svoje vítězství obhájila Lucie Skřivánková před i loni druhou Monikou Kadlecovou a třetí devatenáctiletou Petrou Krutílkovou.

Vítěz a vítězka kromě hodnotných cen od partnerů získali jako už tradičně pravou valašku od řezbáře z Velkých Karlovic Tomáše Dujky.

"Už jsme začali připravovat další ročník seriálu VALACHY TOUR. První závodem bude opět noční běžkařských závod NOČNÍ STOPA VALACHY v sobotu 8. února. Hlavním vrcholem budou dvoudenní triatlonové klání 31. července a 1. srpna. VALACHY MAN slaví deset let a budeme chtít toto výročí řádně účastníkům zpříjemnit," slíbil prezident seriálu VALACHY TOUR Vladimír Sušil.